rehabilitacja dorosłych Pilawa, Garwolin

Rehabilitacja Dorosłych

W Centrum Rehabilitacji Rodzinnej w Pilawie zajmujemy się rehabilitacją neurologiczną, ortopedyczną, uroginekologiczną i stomatologiczną.

Fizjoterapeuci zajmują się diagnostyką i nieinwazyjnym leczeniem schorzeń i dysfunkcji występujących w obrębie układu ruchu, usprawnianiem narządów ruchu oraz pomagają w powrocie do sprawności po urazach.

Z jakimi problemami można zgłosić się do fizjoterapeuty?

    • problemy z przewlekłymi bólami kręgosłupa występującymi podczas czynności dnia codziennego: ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego (np. mrowienia/drętwienia kończyn, osłabienie siły mięśniowej w kończynie dolnej), ból odcinka piersiowego (np.nerwobóle), ból odcinka szyjnego kręgosłupa ( zawroty i bóle głowy, szumy uszne, wzmożone napięcie obręczy barkowej, mrowienie/drętwienie kończyn lub ich osłabienie)
    • problemy ze stawami, takie jak: bóle barków, łokci, nadgarstków, bioder, kolan lub stóp
    • ból stawu lub kończyny po urazie: skręceniu, złamaniu, zwichnięciu
    • wzmożone napięcie mięśniowe
    • ograniczona ruchomość stawu
    • przewlekły ból
    • nieprawidłowa postawa ciała (np. garbienie się, skolioza)
    • choroby neurologiczne tj. Alzheimer, stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe, udar, wstrząs mózgu, neuropatie, zaburzenia równowagi.

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Na rehabilitację mogą zgłosić się pacjenci  po świeżym urazie jak i Ci z wieloletnimi problemami.

Czy warto się rehabilitować?

Podstawowym celem rehabilitacji jest przywrócenie utraconych funkcji, poprawa lub uzyskanie pełnej sprawności fizycznej, korygowanie wad postawy, poprawa czynnościowa układów organizmu, zapobieganie odleżynom wraz z leczeniem oraz przygotowanie człowieka do jego niepełnosprawności. Celem rehabilitacji najczęściej jest również redukcja bólu. Profesjonalna opieka fizjoterapeutyczna jest kluczowym elementem procesu leczenia i szybkiego powrotu do zdrowia.

Jakimi metodami fizjoterapeutycznymi pracujemy w Centrum Rehabilitacji Rodzinnej w Pilawie?

    • Terapia manualna – polega na szczegółowym badaniu, postawieniu diagnozy i leczeniu manualnym. Elementami terapii manualnej jest m.in. masaż (poprzeczny, funkcyjny), rozciąganie mięśni, mobilizacja stawowa, manipulacje oraz specjalistyczne ćwiczenia. W ramach terapii manualnej korzystamy z zaawansowanej metody takiej jak Kaltenborn. Celem terapii manualnej jest redukcja bólu i poprawa zakresu ruchu.
    • Kinezyterapia, trening funkcjonalny i terapeutyczny – leczenie ruchem np. ćwiczenia bierne, czynne, izometryczne, ogólnokondycyjne, gimnastyka korekcyjna.
    • PNF– oznacza proprioceptywne nerwowo–mięśniowe torowanie i polega na odtworzeniu utraconej funkcji ruchu.
    • Pinoterapia – to terapia odruchowa, która opiera się na stymulacjach odpowiednich obszarów na skórze człowieka za pomocą narzędzi (tzw. piny i katy), które powodują pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera odpowiednie informacje z mózgu, a to prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.
    • Kinesiology taping (kinesiotaping) – specjalne plastry pozwalają poprawić funkcje danego obszaru ciała, odciążyć tkanki lub aktywizować struktury.