Rehabilitacja niemowlaków

Rehabilitacja Niemowlaków

Pierwsze 12 miesięcy życia małego człowieka to czas wzmożonego jego rozwoju, który będzie miał wpływ na całe jego życie. Warto w tym okresie zwracać uwagę na rozwój psychoruchowy dziecka, a każdy niepokój konsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą dziecięcym.

Czas wizyty: 45 minut

W Centrum Rehabilitacji Rodzinnej rehabilitujemy niemowlęta metodą NDT Bobath.

Rehabilitacja niemowlaków w naszej przychodni odbywa się wieloma metodami fizjoterapeutycznymi, jednak głównym filarem rehabilitacji niemowląt jest
metoda NDT Bobath. Metoda ta polega na usprawnianiu psychoruchowym dziecka bazując na prawidłowym, fizjologicznym jego rozwoju. Koncepcja Bobath umożliwia zastosowanie rehabilitacji, która pozwala hamować nieprawidłowe wzorce ruchowe, pomaga osiągnąć kamienie milowe w dobrej jakości ruchu, normalizuje napięcie mięśniowe, umożliwia wypracowanie odpowiednich odruchów zmieniając tym samym tor rozwoju dziecka na fizjologiczny. Metoda Bobath jest pomocna w niewielkich zaburzeniach rozwojowych jak i w przypadku zdiagnozowania poważniejszych chorób.

Nasze fizjoterapeutki ukończyły między innymi kursy NDT Bobath Basic i NDT Bobath Baby oraz są terapeutkami integracji sensorycznej drugiego stopnia. Na konsultację do fizjoterapeutki dziecięcej zapraszamy dzieci od 1 dnia życia.

Czy jeśli moje dziecko jest zdrowe to też mogę zapisać się do fizjoterapeutki dziecięcej?

Jeśli Twoje dziecko nie ma aktualnie żadnych trudności rozwojowych to zapraszamy szczególnie mamy, którym urodziło się pierwsze dziecko na instruktaż pielęgnacji niemowlaka, czyli jak prawidłowo nosić dziecko, w jakiej pozycji karmić, zabawiać oraz jak podnosić do góry.

Czy na pierwszą wizytę z niemowlakiem trzeba się specjalnie przygotować?

Na pierwszą wizytę nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy tak wyznaczyć godzinę wizyty by nie była to pora spania lub jedzenia dziecka. Na rehabilitację zabieramy pieluszkę tetrową i ewentualnie ulubioną zabawkę dziecka. Na pierwszej wizycie rodzice są pytani o przebieg ciąży, porodu oraz aktualnych trudności dziecka.

Podczas spotkań fizjoterapeutycznych przygotowywany jest zestaw indywidualnie opracowanych ćwiczeń dostosowanych do problemów dziecka oraz do etapu jego rozwoju.

Jakimi problemami zajmujemy się na rehabilitacji niemowlaków?

  • zaburzenia napięcia mięśniowego (np. niemowlę mocno zaciska piąstki, wygina się w łuk, nie lubi leżeć na brzuchu, nadmiernie podkurcza/prostuje nóżki lub rączki),
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • asymetria ciała (np. dziecko patrzy lub obraca się w jedną stronę),
  • opóźnienie rozwoju psychoruchowego,
  • obciążenia okołoprodowe (poród vacuum, wcześniactwo),
  • zespół Downa i inne zespoły genetyczne,
  • zaburzenia neurologiczne (np. dziecięce porażenie mózgowe).